Choose Another Market:

Follow us on Twitter  Friend us on Facebook
Back to Current News

Print this article

NYC Independent Film Festival Award Winners
(released 5/19/2018)    
 Share on Facebook    Green Room New York News Feed



The New York City Independent Film Festival held an awards ceremony at SubCulture to conclude this year's film gathering. The audience was full house and live grand piano music played winners, representatives and sponsors to the stage.

Local NY filmmakers, domestic (West Virginia represent) and international filmmakers accepted awards for films in narrative, animated, documentary, short form. The ceremony also highlighted actors, directors, cinematographers and editors with trophies.

Following the ceremony, winners and audience mingled in the SubCulture bar swapping stories of their time at the festival and congratulating those who achieved recognition throughout the evening.

The following is a list of winners and a photo gallery of the ceremony:

Best VR Video / Rone

Best TV Pilot / Greenport

Best Actor TV Pilot / Rob Hancock (Greenport)

Best Cinematography TV Pilot / Michael de Avila (Greenport)

Best Drama TV Pilot / F.A.M.

Best Web Series / Saaba

Best Production Design, Best Ensemble Cast, Cinematography Web Series / Latino Vortex

Best Supporting Actress Web Series / Margaret Judson (Strut)

Best Actor Web Series / Tim Manley (The Feels)

Best Short Sketch Comedy Video / There's Something About My Sister

Best Experimental Film / Ego

Best Music Video / Closer

Best Actor Music Video / Billy Bob Thornton (Stand Down)

Best Actress Music Video / Lea Immler (Your Laughter)

Best Animation / In a Heartbeat

Best Comedy Animation / Mars Two

*Best Short Screenplay (sponsored by ISA) / Magic Trick

Best Short Documentary / My Indiana Muse

Best Documentary Feature / Jamaica Man

Best Super Short Film / Strawberries

Best Score Super Short Film / The Final Show

Best Actress Super Short Film / Betty Auty (Girl A)

Best Debut Performance Short Film / Josie Girand (Strawberries)

Best Cinematography Super Short Film / Good-Bye

Best Short Film / The Girl in the Woods

Best Actress Short Film / Lily Brooks O'Briant

Best Editing Short Film / Minor Turbulence

Best Ensemble Cast / The 6th Amendment

Best Narrative Feature / The Best of All Worlds

Best Script Narrative Feature / Cut Off

Best Ensemble Cast Narrative Feature / Elsewhere

Best Cinematography / Laura Hudock (Jamaica Man)

Best Actor / Obi Abili (Forgotten Man)

Best Actress / Marama Corlett (Afterword)

Best Dicrector / Sebastian Sdaigui (The Girl in the Woods)



 
 Share on Facebook    Green Room New York News Feed